רמת מורכבות – על הרצף שבין אקראיות מוחלטת לבין סדר מושלם ישנן רמות מורכבות שונות.
לוהמן תאר כיצד מערכת מעלה את רמת המורכבות הפנימית שלה על מנת להתאים למורכבות גוברת של סביבותיה, עד כדי חשש לאבדן יכולת לקיים קוהרנטיות פנימית.  בר-ים מצא כי כשלים בפעולה של מערכת אל מול סביבה נובעים מחוסר התאמה של רמת מורכבות. כך למשל פירמה המשווקת לשוק מקומי ואמריקאי, עלולה להפסיד בתחרות במרחב גלובלי אם אינה מפתחת יכולות לשווק באירופה ואסיה. מוכר המשפט: מי שהכלי היחיד שיש לו זה פטיש, כל בעיה נראית לו כמסמר' או המושג 'פיל בחנות חרסינה'.
סנואודון ובון (2007) הגדירו ארבע רמות מורכבות הדורשים התייחסות ניהולית שונה.

  1. סביבה פשוטה – יחסי סיבה ותוצאה ברורים, פתרונות יעילים לבעיות מוכרות, ניהול מבוסס עובדות, תהליך סדור, תוצאות. תפקיד המנהל להגדיר היטב את הבעיה לאפיין פתרון ולוודא ביצוע.
  2. סביבה מסובכת – היכולת לאבחן 'סיבה –תוצאה' נמצאת מחוץ למערכת (מומחים/ארגונים אחרים), יש יותר מתשובה נכונה אחת. ניהול מבוסס על הגדלת הידע, ותפירת פתרון מתאים לאתגרים יחודיים.
  3. סביבה מורכבת – אין יכולת לאבחן יחסי 'סיבה-תוצאה', שינוי מתמיד, ריבוי קשרי גומלין מקשה על האפשרות לחזות את השפעת הפעילות. תפקיד המנהל – לאפשר לפתרונות להיווצר, ליצור סביבת עבודה אשר תאפשר פעולה משולבת תוך התאמה מתמדת לסביבות משתנות על מנת להשיג יעדים ברורים.
  4. סביבה כאוטית – מצב בלתי ברור, צורך בקבלת החלטות רבות בזמן קצר, מחיר גבוה לכישלון. תפקיד המנהל להגדיר 'איי סדר', לאתר דפוסים,  ליצור הפרדה בין סביבות פעולה פשוטות/מסובכות / מורכבות. לפעול במקביל בסגנונות שונים אל מול מטרות שונות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s