פיתוח קהילה כניהול פרדוקסים

פיתוח קהילה הוא התהליך התומך בהתארגנות עצמית של קהילה, למען המטרות המשותפות שלה. העובד הקהילתי ניצב בפני כמה פרדוקסים הנובעים מעצם הגדרת המשימה של פיתוח קהילתי:

מתח בין מקצועיות לאמונה שכל אחד יכול: אנחנו אנשי מקצוע ← אנחנו יודעים מה לעשות ← אנחנו מניחים כי התושבים יודעים מה טוב להם ←התושבים יודעים מה לעשות← אנחנו לא יודעים מה לעשות ← מה אנחנו יודעים?, האם אנחנו אנשי מקצוע?
מתח בין יצירת מרחב משותף לבין מקום יחודי לכל פרט וקבוצה: הקהילה היא מרחב משותף ← בניית קהילה יוצרת מרחב משותף ← בתהליך בניית קהילה יש קונפליקטים ומאבקים ← מתחים אלו הם ביטוי לשונות ← האם יש כאן קהילה?
מתח בין מלמעלה למטה לבין מלמטה למעלה: אנחנו יוזמים פעולה למען הקהילה ← יש לנו מטרות ואנחנו יודעים שהתארגנות אנשים למען עצמם מועילה להם ← אנו מבקשים ללמד אותם שהם יודעים מה טוב להם ויכולים להשיג מטרותיהם ← מי קובע את המטרות? מי יודע מה טוב להם?
מתח בין תהליך לתוצאה: אנחנו מאמינים כי המרחב הקהילתי נוצר בתודעת השותפים מתוך מערכת יחסים הנרקמת ביניהם. אנחנו מאמינים כי הערכים המנחים ועקרונות הפעולה של הפיתוח הקהילתי נוגעים בעיקר לתהליך ואפשריים ליישום כמעט עבור כל 'תוצאה' נדרשת. התערבויות ממשיות נועדו להשיג תוצאות. אם ניתן להשיג תוצאות גם בלי התהליך הקהילתי – למה לי להסתבך?  אם התהליך הוא המטרה מי מבטיח לי שלא ניתקע בו?
מתח בין מנהיגות לציבור: פיתוח קהילה עוסק בפיתוח מנהיגות. כאשר הצלחנו ומנהיגות קהילתית התעצמה ומתפקדת מה קורה לקשר שלהם עם הציבור? האם הם הציבור? האם צריך להתחיל להצמיח את המנהיגות הבאה?
מתח בין התנהלות פנים קהילתית לבין התאמה והסתגלות לסביבה: נע בעיקר על שני צירים:
1.    קצב – הסביבה הפנימית והסביבה החיצונית לא תמיד ממתינות להבשלת התהליכים הקהילתיים.
2.    טווח – כיצד לנהל בו זמנית ולא זה על חשבון זה, התנהלות לטווח קצר ולטווח ארוך?
דילמת הנאמנות: מתח בין עובד ממסד המארגן אנשים כנגדו, מעודד שותפויות אך מחויב לארגון שאותו הוא מייצג.
דילמת המנהיגות: מתח בין 'מוביל' ל'משתף'.

במאמר המצורף ניתן למצוא הגדרה מפורטת של תהליך פיתוח הקהילה, הצגה של הפרדוקסים והדילמות שנמנו כאן והצעה של מפתחות לעשייה קהילתית מועילה לאור מתחים אלו.

להורדת המאמר המלא: פיתוח קהילה כניהול פרדוקסים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s