האיטי (3)

הנה מנה אחרונה של יומן האיטי יולי 2010 + תמונות. הרשימות הקודמות: חלק ראשון, חלק שני.

יושב בבית קפה בטורונטו ומנסה לעכל את פער העולמות. אצטרך זמן ומרחק כדי לעכל, מודה לכל מי שאפשר זאת ומחזק את ידי האנשים הנפלאים שנשארו שם להמשיך .

שישי

בוקר, ביקור חובה בחנות של גיזל. מקום נעים, קואופרטיב אמנים , מחירים הוגנים. אני קונה מתנות ומזכרות ויודע שהכסף מגיע למקום הנכון. משם לגלריה של שרונה, מבחר ענק של אמנות מקומית, תמונה נוספת מכאן. עולים לסידורים וקניות בפטיוינויל, יום שישי אתם יודעים…

קרל ז'ן לואי – הוא האיטייני שהתמחה בפיתוח בינלאומי, עכשיו הוא מקים את WatchDog ארגון מעקב לבדיקת האפקטיביות של גורמי הסיוע. אין ספק – הדבר נדרש ביותר. נפגשנו איתו בתיווך גדעון. פגישה טובה, ביקשתי ממנו שיבוא לפגוש את קבוצת המנהיגות שלנו. לגייס אותם כאנשי שטח שלו ולהיות עוד גשר בינם לארגוני סיוע. רצנו מן הפגישה להכין ולהכניס את השבת.

שבת

לארוחת השבת החמה שהכנו מצטרפים המטעמים של שרונה ובתוך כך אנו מתפללים קבלת שבת. סביב השולחן אורחים: הדסה הפיזיוטרפיסטית ד"ר יבגני האורטופד, גדעון, מנו ושרונה.

הכנתי דפי זמירות שבת ואנו שרים ומקשקשים, לקינוח סלט פירות מקומיים.

שבת – עוברת לאט. יום ארוך וחם. התחלתי וסיימתי ספר. אוירה טובה. הדסה מצטרפת. שבת דוסים גם יחד.

ראשון

הר בוטלייה מתנשא מעל פורט או פרינס, חלק מרכס הערים העוטף אותה. רעידת האדמה ציירה עליו שני חריצים היוצרים צורת צלב ענק הנשקף מפינות רבות בעיר.

הבוקר לקח אותנו מנו לטיפוס על הבוטלייה. תחשבו על העלייה לעמונה, תכפילו את התלילות ותכפילו בעשר את האורך, תוסיפו את החום והלחות המקומיים ותקבלו אתגר אמיתי. שעה וחצי של טיפוס בלתי פוסק בשביל ביער. אתגר אמיתי, כשהגענו למעלה החולצות היו כלאחר מקלחת. קשה אבל מהנה.

כדי להרגע מהטיפוס נסענו לחוף הים. על אי התנועה בין המסלולים נטועים להם אוהלים. בצידי הדרך ערמות ענק של זבל, אין סוף להפתעות כאן. החוף עצמו היה מלא מקומיים רוחשים וגועשים. הים הקריבי חמים וצלול, איזה כיף. רמקולי ענק משמיעים את מוזיקת ההיפ – הופ המקומית שהיא אסון טבע בפני עצמו. במסעדה שעל החוף מצטופפים ההמונים סביב מקלט טלויזיה קטן לצפות בגמר המונדיאל. מריו ממלא שם תפקיד מנהיגותי.

ניסינו לשתות מאגוזי הקוקוס, המקומיים רואים בכך מעדן בריאות. הטעם ממש לא משהו.

בערב אנו מזמנים לארוחה אצל שרונה ומנו. בגלריה אני פוגש את יועצת ראש הממשלה. היא מספרת לי על הקושי להרים כאן את המערכת כששליש מהממשלה נהרגה וכמו כן רבים מן הפקידות הבכירה וכל המנגנון הממשלתי. אני חולק איתה את ההתרשמויות שלי בכלל ולגבי תפקיד הקהילה המקומית והקהילה הבינלאומית. מבקשת שאכתוב דו"ח ואשלח לה. כמו רבים כאן גם היא ידידת אמת לישראל עם קשרים רבים ואף הייתה בביקור אצלנו. התחלתי לכתוב את הדו"ח…

בהמשך ציפתה לנו ארוחה האיטאינית מעולה – בננות ירוקות מטוגנות, שורש המלנגה לימונדה קרה, סלט חריף ןאפילו שעועית שחורה עם אורז אכלתי. בענייני כשרות אפשר לסמוך, המטבח צמחוני לחלוטין ושרונה טורחת להזהיר את הדתיים שבינינו בענייני כשרות.

מנו הוא אסטרולוג חובב. עד מהרה התפתחה שיחת כוכבים מזלות סביב השולחן. ערב מהנה וארוחה טובה בסיום יום דחוס וכייפי.

שני

מפגשי בוקר עם הסטודנטים. הקצתי לכל קבוצה שעה. יופי של עבודה. ישבנו על הפרויקטים.

ניתחנו את מה שעשו עד כה, גיבשנו תוכנית להמשך, איתרנו משאבי תמיכה בשכונה ומחוצה לה. נתתי להם חוברת ובה פירוט של כ 700 ארגוני סיוע לפי תחומים. כל קבוצה תיצור קשר עם הארגונים הרלונטיים לה. בנוסף לכך אני מסייע להם לקבל תמיכה ממנהיגות השכונה (עניין שאחרת היה נמשך זמן רב). סוף סוף מתחילים לראות נחת מהחברה האלה, כל הקבוצות החלו בעבודה מעשית.

המחשת הפער בהבנת המציאות: הצעתי לקבוצה שיוזמת חלוקת מזון לנצרכים לאסוף מצרכים משכנים, אמרו שאי אפשר, הצעתי להתחיל בחצי כוס אורז, משהו קטן. הסבירו לי שכל אוכל שהם משיגים נאכל מייד, אין מלאי, חיים מהיום להיום.

המשאיות הגיעו לעיר. ללא אזהרה מוקדמת החל להגיע לעיר צי של משאיות וציוד כבד. ארמון הנשיאות מתחיל להיות מטופל. נסיעת הצהריים לקאזן נראית כמו פקק אחד ארוך. לא עזרו כל תרגילי ההחלצות והמעקפים של מריו, יש כאן עומסים שלא נראו כמותם.

פגישת הצהריים עם מנהיגות סיטה סוליי. הזמנתי את קרל לפגישה. קרל מקים כאן ארגון שינסה לעקוב ולנטר את פעילות הNGO . קרל מנסה לגייס את החבורה לסיוע ואני מצפה ממנו , יחד איתם, שיסייע להם ליצור קשרים עם ארגוני סיוע רציניים. הייתה פגישה טובה מקווה להמשך מועיל. לתוך הפגישה נוחת קב"ט ארגון העובד איתנו. למצוא ישראלי בודד, בלב איזור שנראה כמו מחנה פליטים עזתי, צמוד לשכונת הפשע הקשה בהאיטי (סיטה סוליי)  כמעט גרם לו להתקפת לב. הסברתי לו שדווקא מבחינה בטחונית אני מוגן ביותר, נמצא במתחם סגור תחת אחריות מנהל בי"ס מקומי עם קבוצת מנהיגות מקומית בטריטוריה שלהם ויש בינינו אמון הדדי רב. כל מקום אחר יהיה מסוכן יותר. קשה לומר שהשתכנע. בכל אופן השתכנע שאני מרגיש בטוח.

בהמשך המפגש עסקנו במודל הרב מימדי של שיקום קהילתי והתמקדנו בהשפעת המימד הרוחני על המעבר מהתאוששות לשיקום. הייתה שיחה כנה ומעמיקה על 'רוח השכונה' תפקידם של כמרים, מורים ומנהיגים. אנשים כאן לא חיים מהיום להיום אלא משעה לשעה, רגשות קנאה קשים, דאגה לעצמי כאן ועכשיו. רגשות אלה מקשים מאד על טיפוח אחריות קהילתית. אין מה לומר: כך נראים חיי העבדות. אמרתי שאני בטוח שיש בתרבות שלהם עוגנים של תקווה להתנהלות אחרת. הביאו מעט דוגמאות, בעיקר על דיבורים ופחות על מעשים. אמשיך לעבוד איתם על זה בפגישה הבאה.

הנסיעה לאסוף את נפתלי ונעמה בדלמה היא חוויה אפוקליפטית. דרכים לא דרכים, מלאות אדם, גלי אבנים ובתים חרבים לצד מחנות אהלים. החיים זורמים ברחובות הפוכים. נשים נערמות סביב למיכלי ומכליות המים. פה ושם שרפות אשפה קטנות. בכל מקום דוכנים שמוכרים הכל. בתוך כל זה שועט מריו, ילדים ניתזים לצדדים, אופנוענים כמעט נמחצים . בתוך כך עולה המחשבה 'ומה אם אנחנו היינו נקלעים למצב דומה?' יש לי כבוד רב להאיטינים שבמצב הבלתי אפשרי הזה הם שומרים על קור רוח ומנהלים חיים.

ללא הפסקה אנחנו עולים לפגוש את ג'ון אנגל במלון בפטיו וילה. בפתח המלון התגודדות של המוני צעירים לבושים חולצות טי שרט אחידות. מסתבר שיש כאן אליל היפ-הופ אמריקני ממוצא האיטיני שהקים קרן סיוע. השמועה אומרת שהוא מסייע בעיקר לבני משפחתו…

ג'ון שקט ומדוד, נראה לי שגלי הסיוע של 'אורחים לרגע' מציפים אותו. הוא מנומס אדיב חייכני ועמית , מסביר כי הוא ממוקד מאד באזורים מסוימים ופעילויות מוגדרות. יש לו קשר עם בי"ס בסיטה סוליי. בסיום הפגישה נראה כי :

-ג'ון ישמח להכניס את הסטודנטים שלנו לרשת הקהילתית שלו, נראה לי חשוב ובעל פוטנציאל.

– גון יבדוק אפשרות לקבל הדרכה בתחום הטראומה מהסטודנטים של מאריז במקומות בהם הוא פועל.

– ג'ון נכון לשקול יחד עם חבריו כל רעיון שנעלה לסדנה קהילתית וכו' , במגמה חיובית.

שלישי

בוקר, פרידה מרגשת מהסטודנטים של מאריז שעוברים לטיפולו של נפתלי. ממש נהניתי מרמת ההפנמה של החומר, אמרתי להם שאני מאמין בהם, אוהב אותם ומתפלל להצלחתם בדרך השיקום הארוכה, השיבו אהבה ותקווה.

צהריים, שוב קבוצת הסטודנטים הקהילתיים. סוף סוף הם מקבלים את מבוקשם 'המודל הלוגי' לתכנון והערכה וכלים לכתיבת בקשת תמיכה מארגוני סיוע. מפגש דחוס עם חומר רב. נתתי להם מסמך המסכם הכל בקריאולית. הם הבינו, גילו עניין שאלו שאלות טובות. בסוף המפגש הייתה התלהבות רבה, מחאו כפיים ואמרו שקיבלו כל אשר ביקשו. בשביל רגעים כאלה הגעתי לכאן.

זכות גדולה.

 סט מאריז פרידה

הוספתי פגישת בוקר לסטודנטים ביום רביעי. פליסטן תאם מקום שלא נח לאנשים. הם לקחו יוזמה ותאמו בעצמם למחר, מקום מפגש נח יותר בבית ספר לאחיות. אני שמח על לקיחת היוזמה.

נוסע עם נהג שאיני מכיר שאינו דובר אנגלית, למקום לא ידוע על מנת לפגוש את נציגי IRC. הדרך מתארכת. הם מנסים להסביר לי בטלפון, משהו בפטיונויל הנהג לא שמע על הרחובות הללו.

בסופו של דבר אנחנו קובעים נקודת מפגש מוכרת, משם ניסע אחרי הנהג שלהם. סופו של יום ארוך, כל הבגדים דבוקים לגוף מזיעה, לא אכלנו מהבוקר (שלא לדבר על קפה) תחושה של ג'יפה אמיתית. הנהג מגיע, נוסעים אחריו ברחובות מפותלים וחשוכים, עולים על דרך עפר ופתאום עוצרים ברחוב צר, בכניסה שומר חמוש. אחרי השער אנחנו נכנסים לוילה מפוארת ומדהימה, הכל משיש , פסנתר בסלון, טלויזיה במסך גדול, מטבח ענק (שתינו רק מים). כאן שוכנים אנשי ה IRC. הפגישה עצמה טובה מאד. הם פועלים בתחומים רחבים, גמישים בהתנהלותם. השם 'סיטה סוליי' מעורר בהם חרדה המהולה ביראת כבוד. כמובן, הם מנועים מלהיכנס לשם אך מוכנים לפעול מבחוץ עם אנשים שפועלים בפנים. יש תחושה שמכאן יכולים להתרקם קשרים מועילים. יתכן כי יפגשו עם קבוצת המנהיגות, נכונים לתת לנו שמות ארגונים רלבנטיים. הנושאים והדרך בה אנו פועלים רלונטיים להם. ז'נבייב היא האיטיינית לשעבר שחזרה מארה"ב לצורך הסיוע. מבחינתה החזרה להאיטי היא זכות גדולה . היא מפעילה תוכניות לילדים ובהחלט נכונה לשלב הדרכות טראומה של הסטודנטים שלנו בפעילותה. החלטנו לשמור על קשר צמוד איתם עד ליצירת קשרי עבודה.

הדרך חזרה לבד הייתה אתגר בפני עצמו. מגיעים לדירה ב 21:30 שפוכים ומטונפים. אך אי אפשר לוותר על מקלחת, ארוחת ערב והכנות למחר. ב12:30 אני נוחת סוף סוף במיטה בחדרי הקריר.

רביעי

היום האחרון למסע המופלא הזה.

בוקר, יורדים מהכביש הראשי דרך סמטאות נפתלות שהרכב בקושי עובר בהן, נכנסים לחצר ובה מבנה אוהל בצורת צריף. באחד ה'חדרים' הפנימיים שיכנת לה על הקרקע מיטת בית חולים לצורך אימון – עכשיו אנחנו יודעים שאכן זהו 'בית הספר לאחיות'. המראה המוקפד של התלמידות עם תלבושת אחידה מחוייטת עומד בניגוד גמור לסביבה המאולתרת בה הן לומדות. מסתבר שהמבנה המקורי קרס והן ממשיכות. כל הכבוד להם!

ביס אחיות כיתה ומיטה

ביס לאחיות מסדרון

החלטתי להקדיש את הפגישה האחרונה עם הסטודנטים ל'חקר מוקיר' שיטה המאפשרת להם להישען על ניסיונם המוצלח כדי להתמודד עם אתגרים יוצאי דופן. טרחנו רבות על ניסוח השאלה. התחילו מהתמודדות עם הפשע והשחיתות והדלות וכו', ביקשתי שאלה כללית יותר. בסופו של דבר הציע פיגרו ניסוח שהתקבל: "מהיכן נשאב כח ויכולות להמשך להתמודד בעקביות ולאורך זמן עם אתגר השיקום? " , הנה הנקודה… דימיתי להם לטיפוס על הר. הם במהלך המעלה. נזקקים לכוחות רבים ומבינים טוב יתר עד כמה הדרך ארוכה וקשה. עבדו מצויין, הביאו סיפורי הצלחה אישיים, עבדו בזוגות, נסחו עצות להצלחה בקבוצות קטנות והציגו אותם (מילים שלהם, לא נגעתי):

– מי שמפחד להתחיל לשיר אף פעם לא ידע מי שמתאמן לומד לשיר טוב.

– קשיים אינם מכשול אלא משאב ללמידה

– לימון בהתחלה הוא מר, כשממשיכים ללעוס נעשה מתוק.

וכו' וכו'

בסיום הייתה פרידה מרגשת, דברי התודה שלהם, יצאו מן הלב וחדרו עמוק ללבי. סטיב נתן לי שטר עם דמות של גיבור מקומי שיחרר אותם מעבדות ועליו הקדשה אישית . טקס חלוקת תעודות חיבוקים וצילומים.

 סט קהילה מסיימים

סטיב ואני 

מנהלת בי"ס לאחיות קיבלה אותתנו במשרדה היא תשמח להדרכת טראומה לבנות, יש עוד מקום לסטודנטים של מאריז.

צהריים , מפגש עם מנהיגי קהילת סיטה סוליי בקארז. מתפתחת שיחה על הגורמים והמקדמים את מהלך השיקום על פי ארבעת מימדי השיקום. בהמשך אני מבקש מהם לכתוב 'מה המצב דורש מהם' ולאחר מכן שיחה על תפקיד המנהיגות. אני מציע להם מודל רשתי של התארגנות בועדות סביב נושאים קריטיים תוך שבירת המבנה המפוצל של הארגונים וניצול מה שהם הגדירו כתרבות של 'הכלה' שהתפתחה מאז האסון. ברגע של חסד הם מבינים את המודל. העיניים נדלקות, נתתי להם להמשיך בשיחה חופשית, שאלו, התווכחו, נאמו ולבסוף החליטו לאמץ את הרעיון. הצעתי להתחיל בקטן בנקודה אחת, הסכימו על נושא פינוי הזבל מהרחובות וקבעו פגישת המשך עצמאית שלהם. גם כאן תחושת שיא מפעימה. לסיום פיליסטן נותן נאום ארוך של הלל ותשבחות. הם נותנים מתנות לנעמה ולי, שרים שיר פרידה.

סיום מנהיגים

לסיום אמרתי שאני מאמין בהם ומתפלל להצלחתם. שאבתי מאדם קהיין את המטפורה של הליכה מכאן על שתי רגליים – כח ואהבה שאיתן יגיעו רחוק.עוד פרידה מרגשת.

בערב בדירה מחכה לנו ארוחת פנקייק מפתיעה , כן, יש סירופ מייפל! (אנחנו בהאיטי?) מנו ושרונה באים להגיד שלום ונשארים לארוחת ערב. הערב הארוך מוקדש לסיכומים בכתב ובעל פה. אני מסייע לנעמה להכין מסמך רשימת קשר ומעקב אחר התפתחות הקשרים עם ארגוני סיוע אחרים. לפנות בוקר בדירה מתקשה להרדם, הסרט של האיטי עובר בראש.

חמישי, בוקר.

שתי דקות אחרי מקלחת ובגדים נאים לנסיעה אני שוב מלא זיעה (כן, אנחנו בהאיטי!) נסיעת בוקר אחרונה עם מריו ברחובות המתעוררים. פרידה מרגשת מנעמה.

נפגש עם גדעון באולם ההמתנה. סיכום נוסף וחיובי של הפעילות.

בערב, בטורונטו, נוחת לחיק החם של רם וורד. חזרתי לעולם ה'אחר' ומתקשה להשתחרר מהחוויות, משוחחים עמוק לתוך הלילה על חוויות ותמונות, שיחה המנסה לגשר על פער בין תרבויות, בין עולמות, קשה למצוא את המילים ועוד יותר את המנופים לתקווה.

לא סיכום

תם היומן על המסע להאיטי. קרוב וחזק מכדי לסכם. אחרי כל המילים נדרשות שורות שקטות, זמן לעכל, זמן לבדוק מה המחויבות הזו לוקחת לעתיד…………………..

…….. …………. ………….. … … ………………….

…… ……… ………………. …. …… …. …………

… ……………………………… ………….. …… …….

… … ………………… ……………………………..

תשובה ותפילה וצדקה…

מחשבה אחת על “האיטי (3)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s